Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


ruzne:mereni_vysky_hladiny_a_teploty_vody_v_nadrzi

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

ruzne:mereni_vysky_hladiny_a_teploty_vody_v_nadrzi [2020/03/24 16:40]
multitricker vytvořeno
ruzne:mereni_vysky_hladiny_a_teploty_vody_v_nadrzi [2020/03/25 11:39] (aktuální)
multitricker
Řádek 7: Řádek 7:
 ===== Základní popis s příběhem ===== ===== Základní popis s příběhem =====
  
-Spolu s pořízením a instalací nádrže na dešťovou vodu o objemu 5 m3 jsem chtěl mít přehled o tom, jak je nádrž plná bez toho, abych se tam musel dívat. Obecně mě zajímá nakolik jaký déšť nádrž doplní, o kolik klesne hladina při zalévání apod. Když už budu měřit hladinu, tak proč ne i teplotu - o jedno čidlo navíc už mě nezajímá a alespoň uvidím, jaká je teplota vody když uhodí tropická vedra naopak když přijdou (pokud ještě někdy ;-)) pořádné mrazy. Nádrž mám izolovanou polystyrénem a navíc jsem nad ní ještě udělal strop, takže očekávám minimální změny. Nádrž sice je pochozí, ale vůbec se mi nelíbilo, že v určitých místech i přes extrudovaný polystyrén a zásyp pruží - nechtěl jsem její materiál zbytečně namáhat. Jde o takovýto typ nádrže:+Spolu s pořízením a instalací nádrže na dešťovou vodu o objemu 5 m3 jsem chtěl mít přehled o tom, jak je nádrž plná bez toho, abych se tam musel nedej bože chodit dívat. Obecně mě zajímá nakolik jaký déšť nádrž doplní, o kolik klesne hladina při zalévání apod. Když už budu měřit hladinu, tak proč ne i teplotu - o jedno čidlo navíc už mě nezabije a alespoň uvidím, jaká je teplota vody když uhodí tropická vedra nebo naopak když přijdou (pokud ještě někdy ;-)) pořádné mrazy. Nádrž mám shora izolovanou polystyrénem a navíc jsem nad ní ještě udělal strop, takže očekávám minimální změny. Jímka je sice pochozí, ale vůbec se mi nelíbilo, že v určitých místech i přes extrudovaný polystyrén a zásyp pruží - nechtěl jsem její materiál zbytečně namáhat. Jde o takovýto typ nádrže:
  
 {{:ruzne:pasted:20200324-092056.png?330}} {{:ruzne:pasted:20200324-092056.png?330}}
  
-Po poradě na Twitteru jsem se rozhodl pro měření ultrazvukem, po sestavení vyzkoušel několik pokusných měření a ukázalo se to jako funkční. Měření ale zatím realizované nemámpořád ještě potřebuju upravit okolí nádrže a montáž krabice bude až jako jedna z posledních činností.+Po poradě na Twitteru jsem se rozhodl pro měření ultrazvukem, po sestavení vyzkoušel několik pokusných měření a ukázalo se to jako funkční. Trvalé měření ale zatím nemám pořád ještě potřebuji upravit okolí nádrže a montáž krabice bude až jako jedna z posledních činností.
  
-Idea je taková, že změřím teplotuopakovaně (kvůli odchylce) změřím ultrazvukem výšku hladiny s tím, že čidlo umístím nahoru do servisního otvoru nádrže. Mezi čidlem a hladinou bude vždy odstup větší než je minimální naměřitelná vzdálenost. Na tmep.cz budu přes wi-fi každou minutu posílat teplotu spolu se vzdáleností převedenou na procentuelní zaplnění nádrže, které bude na webu vidět jako vlhkost. Ale časem upravím i to :-)+Jak to funguje: změřím teplotu opakovaně (kvůli odchylce) ultrazvukem výšku hladiny s tím, že čidlo umístím nahoru do servisního otvoru nádrže (komínku). Mezi čidlem a hladinou bude vždy odstup většínež je minimální změřitelná vzdálenost. Na tmep.cz budu přes Wi-Fi každou minutu posílat teplotu spolu se vzdáleností převedenou na procentuální zaplnění nádrže, které bude na webu vidět jako vlhkost. Ale časem upravím i to :-)
  
-===== Použitý materiál =====+===== Použité komponenty =====
  
-Krabice, propojovací kablíky apod. jsem už měl, případně koupíte v elektru co se Vám bude konkrétně hodit.+Krabice, propojovací kablíky apod. jsem už měl. Případně koupíte v elektruco se vám bude konkrétně hodit.
  
-Vzhledem k tomu, že jsem nechtěl čekat až si budu moct hrát s projektem, pro který jsem se nadchnul, jsem základní součástky objednal v ČR - konkrétně z arduino-shop.cz. Ceklem mě to vyšlo na 1 028 Kč. Při objednávce z Číny byste určitě výrazně ušetřili, na druhou stranu rád podpořím český obchod a nejedná se o žádné horentní sumy.+Vzhledem k tomu, že jsem nechtěl čekat až si budu moct hrát s projektem, pro který jsem se nadchnul, jsem základní součástky objednal v ČR - konkrétně z arduino-shop.cz. Celkem mě to vyšlo na 1 028 Kč. Při objednávce z Číny byste určitě výrazně ušetřili, na druhou stranu rád podpořím český obchod a nejedná se o žádné horentní sumy.
  
 [[https://arduino-shop.cz/arduino/1457-esp8266-esp-12e-ota-wemos-d1-ch340-wifi-arduino-ide-uno-r3.html|ESP8266 ESP-12E OTA WeMos D1 CH340 WiFi Arduino IDE UNO R3]]\\ [[https://arduino-shop.cz/arduino/1457-esp8266-esp-12e-ota-wemos-d1-ch340-wifi-arduino-ide-uno-r3.html|ESP8266 ESP-12E OTA WeMos D1 CH340 WiFi Arduino IDE UNO R3]]\\
Řádek 37: Řádek 37:
   * HESLOKWIFI   * HESLOKWIFI
   * 2x doménu: mojedomena.tmep.cz   * 2x doménu: mojedomena.tmep.cz
-  * Samotný výpočet. V kódu naměřím hodnotu a odečtu 45 cm, což je vzduchoprázdno mezi senzorem a maximální hladinou vody v nádrži (pak už jde voda do bezpečnostního přepadu). Pokud se mi podaří naměřit po odečtení 45 cm hodnota 0 nebo vyšší, tak ji na procenta převedu tak, že samotnou hodnotu použiju jako index pro pole ''procenta''. Zároveň počítám s tím, že naměřená hodnota nemůže být větší než 150 - ta nádrž není hlubší.+  * Samotný výpočet. V kódu naměřím hodnotu a odečtu 45 cm, což je vzdálenost mezi senzorem a maximální hladinou vody v nádrži (pak už jde voda do bezpečnostního přepadu). Pokud se mi podaří naměřit po odečtení 45 cm hodnota 0 nebo vyšší, tak ji na procenta převedu tak, že samotnou hodnotu použiji jako index pro pole ''procenta''. Zároveň počítám s tím, že naměřená hodnota nemůže být větší než 150 - ta nádrž není hlubší.
  
 <code c nadrz> <code c nadrz>
ruzne/mereni_vysky_hladiny_a_teploty_vody_v_nadrzi.txt · Poslední úprava: 2020/03/25 11:39 autor: multitricker